26Са појавом овог билтена далеке 1999. године почео је узлет православног издаваштва у Пироту и околини.  Рад листа благословио је владика нишки Иринеј на празник Свете великомученице Марине, која је постала света заштитница и слава редакције "Православца".  Идејни покретач овог гласила и први одговорни уредник у њему био је старешина храма Миломир Павловић, док су првобитну оснивачку редакцију чинили: Милош Живковић, Жељко Перовић, Бобан Ставрић, Сања Видановић (данас Ставрић), Бранкица Минчић (данас Тасић) и Тањица Тошић (данас Перовић). На страницама ''Младог Православца'' објављено је мноштво душекорисних поука, житија, исповести, путописа, молитава и песама, побожних разговора. Његови саговорници били су: прота Љубодраг Петровић из храма Светог Александра Невског, Владета Јеротић, отац Дионисије из манастира Липовац, отац Раша из Ниша, отац Драги Вешковац из Крушевца, мати Христина из манастира Светог Јован Богослова, деда Антоније из Сукова, игуманија Ефросинија из Темске, публициста Небојша Крстић из Ниша, етнолог Милица Петковић, историчар др Борислава Лилић и други.Године 2014. објављен је опширан и богато илустрован тематски број поводом јубилеја сто осамдесет година од изградње матичног храма. Билтен је имао своје узлете и застоје, али је успео да се, милошћу Божјом, одржи до данашњих дана.У почетку је излазио као месечник, а данас знатно ређе, једном до два пута годишње. За непуних осамнаест година објављено је четрдесет два броја овог билтена, а временом су се у њему смењивали и оперативни уредници самог листа: Тањица Тошић, Жељко Перовић, и коначно Бобан и Сања Ставрић који ову улогу и данас успешно обављају уз надзор садашњег старешине храма и новог одговорног уредника свештеника Миљана Панића. "Православац" се од оснивања дели бесплатно, у њему се ради волонтерски, штампа се захваљујући добровољним прилозима верника и појединих јавних и приватних установа.