У недељу, 4. септембра 2022. године, Његово Преосвештенство Епископ нишки г. Арсеније началствовао је свештеним евхаристијским сабрањем у храму Светих Архангела у Делиграду, у Архијерејском намесништву алексиначком.

Преосвећеном Епископу саслуживали су протојереј Братислав Вукићевић, Архијерејски намесник алексиначки, протојереј Предраг Радосављевић, старешина храма Светог Цара Константина и Царице Јелене у Нишу, јереј Југослав Ћурчић, парох трњански, јереј Милан Ристић, парох рутевачки и протођакон Ђорђе Филиповић.

На крају Свете Литургије, Преосвећени Владика је одслужио помен страдалим устаницима, који су своје животе положили током делиградске битке 1806. године. Делиградска битка одиграла се у септембру 1806. године, и представља једну од славнијих победа српских устаника над снагама Османског царства. Малобројнији устаници одолели су нападима турских низама скадарског Ибрахим-паше Бушатлије, наневши им велике губитке и приморавши их на повлачење, након чега су устаници покренули контраофанзиву.

Након одслуженог помена извршено је полагање венаца палим устаницима, чему је уследио културно-уметнички програм.