CrkvaSvNikoleAleksinac1Црква Св. Николе је урбанистички осмишљено зузела централни простор Алексинца. Градња цркве је започета 1836. године по наређењу кнеза Милоша Обреновића и завршена је 1837. године. У црквеној порти налази се парохијски дом и споменик ратницима палим у ратовима од 1912-1918. године. Основа цркве је у облику издуженог триконхоса са звоником на западној страни надвишен високим барокним завршетком. Засведена је полуобличастим сводом са кровом на две воде. Фасадне површине декорисане су стилизованим византијским, романским и неоренесансним елементима, а састоје се од лезена и слепих аркада са луковима који садрже и оријенталне мотиве. Иконе на иконостасу цркве дело су локалног сликара.

Литература: Документација Завода за заштиту споменика културе Ниш.

Преузето из књиге МАНАСТИРИ И ЦРКВЕ ЈУЖНЕ И ЈУГОИСТОЧНЕ СРБИЈЕ