nikola miljkovicПарох први сврљишки: јереј Никола Миљковић
Тел.: 0645090600

Јереј Никола Миљковић рођен је 10. августа 1992. у Богом спасаваном граду Нишу од оца Часлава и мајке Верице. У родном граду завршава основну школу "Учитељ Таса" са Вуковом дипломом и по благослову тадашњег Епископа нишког, Његове светости Патријарха српског Господина Иринеја 2007. године уписује Српску Православну Богословију ""Светога Саве" у престоном граду Београду. Непосредно пред свој одлазак из епархије, Његова светост постризава Николу за чтеца Саборног храма Силаска Светога Духа. Средњешколско образовање завршава, такође, изванредним, одличним успехом и по благослову тадашњег Епископа нишког Господина Јована уписује Православни Богословски Факултет "Свети Сава" у Београду, где убрзо у капели факултета бива ангажован као канонарх. 7. септембра 2014. ступа у брак са својом изабраницом, Госпођом Вукосавом Миљковић, а већ 14. септембра исте године бива рукоположен у чин ђаконa руком владике Јована и постављен на службу у храм Светог оца Николаја у Нишу, а такође и за предавача верске наставе при двема средњим школама: техничкој школи "12. фебруар" и при грађевинској техничкој школи "Неимар". Oд 15. јуна 2015. године ђакон Никола добија од владике Јована ново постављење-за ђакона Саборног храма Силаска Светога Духа у Нишу. Наредне године, 2016. тачно један дан након празника Видовдана, 29. јуна ђакон Никола добија прво дете, ћерку Ксенију, а 9. августа 2016. руком Епископа рашко-призренског Господина Теодосија Администратора нишке епархије бива рукоположен у чин свештеника на празник Светог Пантелејмона у храму Светог Пантелејмона у Нишу. Епископ Теодосије поставља свештеника Николу за првог пароха сврљишког и старешину храма Светог цара Константина и царице Јелене у Сврљигу 31. августа 2016. године.

mladen marinkovicПарох други сврљишки: јереј Младен Маринковић
Тел.: 063406897

Јереј Младен Маринковић рођен је 4. септембра 1986. у Алексинцу од оца Новице и мајке Златице (рођ Станковић) из Прћиловице. Основну школу завршава у Житковцу а потом уписује богословију Св. Кирила и Методија у Нишу. Затим уписује богословски факултет у Београду где завршава основне студије 2011. године чиме стиче звање теолога. Постаје вероучитељ од септембра 2009. године и почиње да ради у истуреним одељењима ОШ „Стојан Живковић Столе“ у Трњану. Следеће године почиње да ради и у ОШ „Вук Караџић“ у Житковцу. За време катихетског рада он пише песме и текстове за школске приредбе које касније почињу да се изводе и у школама изван Алексинца. 14. јула 2013. године венчава се са Милком Котуровић, апсолвентом фармације из Чачка, у храму Светога Архангела Гаврила у Житковцу. Са Милком има ћерку Теодору. Епископ нишки др Јован рукоположио га је у чин ђакона 20. јула 2013. године у храму Св. Великомученице Недеље у Каонику и од 15. августа 2013. поставио га за парохијског ђакона при храму Светог Архангела Гаврила у Житковцу у Архијерејском намесништву алексиначком. Решењем Епископа нишког др Јована Пурића, од 1. новембра 2013. године, са места парохијског ђакона при храму Светог Архангела Гаврила, премештен је на место службеника при Епархијском Управном Одбору у Нишу. Седам дана касније 7. новембра он добија друго постављење за парохијског ђакона при Саборном храму у Нишу. За то време предаје верску наставу у ГТШ „Неимар“ и ТШ „12. фебруар“ у Нишу. За време службовања у Нишу он узима учешће у културним делатностима. Пише и компонује духовне песме које на духовним свечаностима изводи дечији црквени хор „Бранко“ (при саборном храму). Решењем епископа др Јована, (Ебр. 608-М/68) од 29. јула 2014. године постављен је за парохијског ђакона при саборном храму Светог Николе у Алексинцу. Предаје верску наставу у Алексиначкој Гимназији и ОШ „Вожд“ у Алексинцу. За време службе у Алексинцу он годину дана обавља дужност секретара Црквене Општине а следећих годину и по дана дужност магационера. Од марта 2015. године почиње да води по благослову Епископа Јована школу певничког појања која је у почетку имала око 13 полазника и која је трајала до децембра 2016. године. Октобра 2016. године уписује мастер студије на Београдском Универзитету – студијски програм – Религија у култури, друштву и европским интеграцијама. 20. новембра 2016. године бива рукоположен у чин свештеника руком Епископа рашко-призренског Г. Теодосија. 1. децембра 2016. бива постављен за пароха другог сврљишког.