hederKNasledje

     Документарна серија КОНСТАНТИНОВО НАСЛЕЂЕ (Православна култура – ХХI век) направљена је је као дијалог Православне Цркве са Савременом културом света. Серија разбија уобичајене предрасуда да се о теми која интересује многе, нема скоро ништа рећи – јер је Црква „ван овога света“. Пре седамнаест векова хришћанство је у личности цара Константина ушло у чврст загрљај са светом. У загрљају којим је Црква повела свет ка вечности Божијег Царства, настала је православна култура, која још увек није довољно позната чак ни православнима. Том посебном културом бави се ова серија.
     У 6 једносатних епизода серија нас суочава основним проблемима на којима је „запела“ савремена цивилизација и одговорима на те проблеме које православље нуди. У првој епизоди тема је „проблем вредности“, у другој „проблем времена“, у трећој „проблем простора“, четвртој „проблем тела“, петој проблем „приче и језика“, шестој „проблем заједнице“.
     Серија је снимана по највишим стандардима за ту врсту програма, уз коришћење велике документације, снимања на градским улицама али и у црквама и манастирима Србије, уз учешће великог броја саговорника и игране сцене са статистима. Динамично монтирана са озбиљном постпродукцијом, серија КОНСТАНТИНОВО НАСЛЕЂЕ урађена је у продукцији Епархије нишке по идеји и благослову Епископа нишког Јована.
     Сценарио и режија: ђакон Ненад Илић.
     Директори фотографије: Драган Ракићевић и Ђорђе Дружетић.
     Монтажа: Владимир Петровић.
     Музика: Александар Костић.

KN16

     1. епизода

     "СВЕ ЈЕ ДОЗВОЉЕНО!"
     (Проблем вредности)
Прва епизода серије КОНСТАНТИНОВО НАСЛЕЂЕ о православној хришћанској култури на почетку XXI века бави се проблемом угрожености система вредности у данашњем свету. Свеопштој релативизацији, православна култура супротставља се упорним инсистирањем на очувању врховне вредности људске личности као отворене ка Божијем бескрају. Не одустајући ни од слободе, доброте, лепоте као високих вредности, православна култура чува смислене моделе одупирања потрошачкој култури са срећом као једином “обавезном” вредношћу.



     2. епизода

     "ПОБЕСНЕЛИ ХРОНОС"
     (Проблем времена)
     У другој епизоди серије КОНСТАНТИНОВО НАСЛЕЂЕ аутори се, уз помоћ великог броја саговорника, играних сцена и документарних записа, баве проблемом времена који посебно обележава нашу “убрзану” цивилизацију. Компјутерска револуција донела је велике узлете у многим областима људског деловања али и даље оптерећивање човековог рада моделом функционисања машине. Пошто се удаљио од ритмова природе, савремени градски човек оптерећен такозваним “мултитаскингом” - императивом истовременог обављања више делатности по узору на рачунаре, још увек има могућност да се макар повремено улазећи у црквено време годишњих, недељних и дневних циклуса богослужења – врати себи, да окуси дах Божје вечне радосне садашњости.



     3.епизода

     "КОРПА ЗА ОТПАТКЕ ВРЕМЕНА"
     (Проблем простора)
    Трећа епизода документарне серије о месту православне културе у савременој светској цивилизацији, “Константиново наслеђе” бави се проблемом простора. Нове технологије, пренос слике на даљину, интернет, путовање и комуникације, уништиле су физичке димензије времена и простора. Свима су нам познати догађаји, деловања и спољашњи изглед физичке околине која је хиљадама километара удаљена од места у којем ми живимо, а дешава се да не познајемо ни најближег суседа. О томе, али и о доживљају освећеног простора, о символичком значају просторне организације хришћанског храма, о односу глобалног и локалног, о православном одговору на губитак идентитетске сигурности модерног човека некад засноване и на стабилности простора у епизоди “Корпа за отпатке времена”.




     4. епизода

     "ОСТАРЕЛИ НАРЦИС"
     (Проблем тела)
    У много чему цивилизација на почетку двадесет првог века обележена је медицинско-спортском компонентом – незапамћено интензивном бригом о телу. Постепено, како је религија губила велики део свог значаја у модерној цивилизацији, завладало је сазнање да је наше биолошко трајање једино што можемо поуздано знати о себи. Један од основних задатака потрошачке културе постао је да одржи тело и подстакне појединца да прихвати предложене методе којима би се борио против пропадања свог тела... Православна култура чува лек растућој нарцисоидности наше цивилизације. Пракса аскетизма, здрав однос према материји и материјалном, према телесној љубави, одговор на еколошке проблеме – о свему томе у четвртој епизоди серије “Константиново наслеђе” о православној култури у 21. веку – “Остарели Нарцис”.



     5. епизода

     "ВЕЛИКИ НАРАТИВ"
     (Проблем приче и језика)
     Због тмурних резултата двадесетог века: отуђења и дезоријентисања појединца, два светска рата, Аушвица и Хирошиме, еколошких катастрофа и монопола Запада над ресурсима знања којима жели да обликује цео свет, на крају двадесетог и на почетку двадесет првог века, постмодернизам се устремио на све „велике приче“, „наративе“ - системе мишљења или веровања који, из новог угла гледано, имају за циљ да „поробе“делове друштва и појединце. Набујале су тенденције плурализма, разноликости, шаренила и мозаичности. Појединац је тако остао и без икаквих животних сценарија на које би могао да се ослања, велике приче и смисао постали су одраз неукуса и предмет подсмеха. Православна култура како у свом богослужбеном језгру, тако и у тачкама додира са културом света бранила је и брани “велику причу” о Богочовеку која чува дубок смисао живота сваког појединца, у сваком животном добу. О “Великој причи” али и о символима и језику Цркве, о православљу у литератури, о богослужбеним књигама погледајте у петој епизоди серије “Константиново наслеђе” - “Велики наратив”.



     6. епизода

     "МРЕЖА ПОВЕРЕЊА"
     (Проблем заједнице)
    Православље нас подсећа: у времену владавине науке и технике, у времену привидне објективности, заборавља се да је оно што држи заједницу на окупу - вера, заборавља се да људи никако и не могу да живе без вере. Питање је само у шта или у кога верују. И модерна цивилизација изграђена је на сложеној мрежи поверења. О угроженом заједништву у времену нарастајућег индивидуализма о начинима његовог јачања, али и о особинама Цркве као заједнице, о њеном устројству, о празницима као важном начину обнављања заједништва – можете погледати у последњој, шестој епизоди серије “Константиново наслеђе” - “Мрежа поверења”