DSC06176-2Славље великог празника Рождества Пресвете Богородице, свечано је започето празничним бденијем које је Преосвећени Владика нишки Господин Јован служио у манастиру посвећеном овом дивном празнику почетка новозаветне икономије.

У подножју планине Рудине, на десној обали Височице, иза Височке Ржане, на надморској висини од 1094 метара, налази се овај дивни манастир, прекрасни врт Пресвете Богомајке у народу познат као Ржански манастир.

DSC06172-1По свршетку бденија, свештеноначалник Епископије нишке Владика Јован, поздравио је настојатеља ове свете обитељи преподобног јеромонаха Рафаила и његову у Христу братију, честитајући им славу и призивајући на њих и на ову светобогородичину обитељ благослов, помоћ и небеску заштиту, најкраснијег лика монашког Пресвете Владичице наше Богородице. Светом сабрању народа Божијег под сводовима камене Цркве Богородичине обитељи у Височкој Ржани, Владика је поручио да се уче подвигу и врлинама живота у породици, имајући за прволик ову свету породицу у којој Свевишњи изабра да се роди Она која ће у својој утроби носити Несместивога, и постати Живи Престо Јединородног Сина Божијег, око Чијег Имена сабрани, сви чинимо једну васељенску свету породицу.

У манастирској трпезарији уследила је трпеза љубави као наставак свете службе започете у Храму Божијем.

Vladika Jovan-bdenije Rozdestvo Bogorodice Rzana BESEDA.mp3