Православни Епископ Епархије нишке
Бр. 548-С/78 од 14. јули 2014.г.
У Нишу

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ ЕПАРХИЈЕ НИШКЕ

Пратећи рад свештеника Душана Гагића, пароха чукуровачког у Архијерејском намесништву алексиначком, од самог његовог постављења на парохијску службу, на основу извештаја Архијерејског намесника алексиначког као и контролора богослужбеног живота у Архијерејском намесништву алексиначком дошли смо до закључка да именовани своју службу не извршава приљежно не само кад су административне обавезе у питању него када је у питању и оно што је суштина Цркве, а то је богослужење, поготово служење недељне и празничне Литургије. Такође смо преко координатора Епархије нишке за верску наставу од стране школе у којој је јереј Душан Гагић био постављен за вероучитеља после месеци и месеци његовог недолажења у школу били обавештени да вероучитељ никако не извршава своје обавезе.

У нади да ће премештај јереја Душана Гагића бити њему повод да се поправи у вршењу како свештеничкх тако и службених обавеза и дужности решили смо да именованога преместимо. Очински смо снисходили и одложили његово пресељење за две недеље. Он је то време искористио да међу својим парохијанима и члановима Црквеног одбора организује побуну против одлуке Епископа и против поретка Цркве. Црква није фирма у којој управни одбор одлучује о разрешењима и постављењима, нити је свештеник службеник Црквеног одбора. Улога Црквеног одбора је да буде од помоћи свештенику на терену, а не да се ставља изнад њега, а још мање изнад Епископа. Сваки свештеник се при примању чина читањем заклетве обавезао да ће бити послушан Епископу. Јереј Душан Гагић својим поступцима ничим није испунио своју заклетву. Стога смо решили, да не бисмо прибегавали другим мерама на које нас црквено законодавство упућује, да именованог разрешимо од свих дужности у Епархији нишкој и да му доделимо канонски отпуст за било коју епархију наше Цркве, чији Епископ је вољан да га прими у свезу клира. Парохију у Чукуровцу ћемо чим за то будемо имали подобног кандидата попунити и она ће наставити да живи својим нормалним животом са својим свештеником, који ће надамо се бити одговоран у вршењу свештеничке службе.

Са благословом
Епископ нишки