oganj 2     Благодарећи пре свих Господу на изузетном дару који се нама Православнима даје као сведочанство Христовог Светлог и Славног Васкрсења – Благодатном огњу, а благословима патријарха јерусалимског Г. Теофила III и Патријарха српског Г. Иринеја на Велику суботу дочекан је Благодатни огањ из светога града Јеруслаима кога је у Београд донео Епископ славонски г. Јован специјалним летом из Тел Авива.
     Благословом Његовог Преосвештенства Епископа нишког Г. Јована, испред Епархије нишке, Блаодатни огањ су на аеродрому „Никола Тесла“ сачекали свештеници: протонамесник Дејан Бараћ, протонамесник Предраг Радосављевић, јереј Дејан Арсић и ђакон Марко Кнежевић.
Благодатни огањ стигао је у Ниш око 23:30 сати испред цркве св. Цара Константина и Јелене, где је била обележена централна прослава великог јубилеја 1700 година Миланског едикта. Са великим одушевљењем и поштовањем сви намесници, многобројно свештенство из свих крајева Епархије нишке, као и многобројни верни народ примио је Свети огањ.
     Обасјавши душе и срца свих присутних нетварном и незалазном Светлошћу Васкрсења Господњег, Благодатни огањ је одмах пренет у сва намеснитва, манастире, цркве као и многобројне домове верних широм наше Епархије: града Ниша, Лесковца, Прокупља, Пирота, Алексинца, Власотинца, Беле Паланке, Димитровграда, Сврљига, Лебана, Бошњаца, Куршумлије, Блаца....У нишки Саборни храм Благодатни огањ је пренео протојереј Миодраг Павловић архијерејски намесник први нишки као и старешина Саборног храма протојереј ставрофор Ђорђе Оровић који су светињу око поноћи предали Архипастиру Епархије нишке Владики Г. Јовану који је затим многобројном народу окупљеном око нишког Саборног храма разделио Благодатни огањ и предводио свечану литију улицама Града ниша којом је тачно у поноћ отпочела торжествена прослава најрадоснијег Хришћанског празника – Христовог Васкрсења.

Христос Васкрсе!!!
Ваистину Васкрсе!!!