На дан празника Покрова Пресвете Богородице,  у понедељак, 14. октобра 2024. године, света ђуниска обитељ прославила је своју крсну славу и небеску Заступницу торжественим евхаристијским сабрањем.

Светом Архијерејском Литургијом началствовао је Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије, уз саслужење Његовог Блаженства Архиепископа охридског и македонског г. Стефана, Високопреосвећене господе Митрополита – преспанско-пелагонијског Петра, бачког Иринеја, дебарско-кичевског Тимотеја и нишког Арсенија, као и Преосвећене господе Епископа - хераклејског Климента и јенопољског Никона. Такође, на Литургији је саслуживало монаштво, свештенство и ђаконство двеју Цркава.

Храм и манастирска порта били су испуњени верним народом, који о овом празнику у нарочито великом броју походи ђуниску светињу.

Величанствености Свете Евхаристије допринело је и појање хора "Бранко", под вођством диригента Саре Цинцаревић.

Након читања јеванђељске перикопе, Његова Светост је поучио верне празничном беседом.

Заамвоној молитви следило је освећење славских дарова и резање славског колача, припремљеног поводом славе ове свете обитељи.

По обраћању Високопреосвећеног Митрополита Арсенија на крају литургијског торжества, Свјатјејши Патријарх и Блажењејши Архиепископ поздравили су још једном све сабране, честитајући празник и славу манастира, разменивши притом и пригодне дарове, на дугу успомену и молитвено сећање на овај значајан дан, када су Богородичину светињу походила двојица црквених поглавара.

Манастир Ђунис је светиња врло битна у односу Српске и Македонске Цркве - наиме, пре две године дошло је до помирења и обнове канонског јединства, нарушеног почетком друге половине 20. века. У овој светињи вођени су успешни преговори, крунисани Литургијом помирења у храму Светог Саве на Врачару. Зато данашњи догађај има и тај додатни значај, јер представља потврду братске љубави, обновљене под Покровом Мајке Божје.

На фотографијама благодаримо г. Александру Ранђеловићу.