Седиште парохије:

Адреса: 16246 Сијаринска Бања, ул. Светоилијска бб

Тел.-факс: 016/895-107

Е-пошта: - 

 

Парох

Милош Живић

Парох: јереј Милош Живић

моб.: 064/451-68-14

Е-пошта: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. 

Биографија:
     Јереј Милош Живић рођен је 4. новембра 1987. године у Прокупљу од оца Момира и мајке Слађане. Основну школу завршио је у Грачаници, након чега уписује Богословију светих Кирила и Методија у Нишу. По завршеној Богословији уписује Православни богословски факултет у Београду. 28. септембра 2013. године ступа у брак са Јасмином Живић са којом има сина Павла. Маја 2014. године добија канонски пријем из митрополије црногорско- приморске у нишку епископију. У ђаконски чин рукоположен је 20. јула 2014. године у храму светог великомученика Георгија у Луковској бањи, руком Његовог Преосвештенства епископа нишког господина Јована. У презвитерски чин рукоположен је 27. јула 2014. године у манастиру светог великомученика Димитрија у Дивљани и постављен за пароха у Сијаринској Бањи.

Парохија

Парохију сачињавају села:

Сијаринска Бања, Сијарина, Равна Бања, Маровац, Стара Бања, Боровац, Врапце, Богуновац, Мркоње,  Медевце, Губавце, Мала и Велика Брајина, Туларе, Чокотин, Маћедонце, Петриље, Реткоцер, Спонце и Пороштица.

Распоред богослужења:

Света Литургија недељом и празником од 8 сати при храму светог пророка Илије у Сијеринској бањи.

Храмови при овој парохији:

Храм светог пророка Илије у Сијаринској Бањи

Храм светог пророка Илије у Сијaринској бањи

     Храм је саграђен на темељима старе хришћанске базилике из античког периода. Претпоставља се да је овај храм у XII веку доградио Стефан Немања. Изградња храма започета је 1920. године, али је убрзо прекинута, због забране Завода за заштиту споменика, који није дозволио наставак изградње због значаја археолошког налазишта. Изградња Цркве настављена је тек око 1980. године, јер се након археолошких истраживања дошло до закључка да су остаци ранохришћанске базилике само темељи без значајније важности за археологију. Храм је завршен и у потпуности фрескописан 2005. године. Осветио га је епископ нишки Иринеј 2005. године.



Храм Свете Тројице у селу Туларе

Храм Свете Тројице у селу Туларе

     Храм је грађен у периоду од 1900. до 1903. године. На порталу изнад улазних врата храма записано је: „У славу Свете Тројице сазида се 1902. године трудом и добровољним прилогом побожних Срба из Црне Горе и Старе Србије, овде на граници Краљевине Србије досељених.“ Храм има високи иконостас и није живописан.





Храм Свете Тројице у селу Маровце











Храм светог Архангела Гаврила у селу Маћедонце

Храм светог  Архангела Гаврила у селу Маћедонце





















Храм свете великомученице Марине у селу  Чокотин











Храм светог Николе  у селу Равна Бања











 Храм свете Петке у селу Станушићи

      Народ који се доселио на ове просторе 1880. године, наилази на ово место и ову светињу која је била цела порушена. Обновљена је 1984. године.









Храм светог Николаја Мириликијског у селу Равна Бања












Храм светог Пророка Илије у селу Гајтан













Храм свете Петке у селу Рујковац













Храм свете Петке у селу Гвоздић

     Црквиште на коме је подигнут данашњи храм највероватније потиче из средњег века. Мештани који су се овде населили око 1880. године затекли су храм који се овде налазио у рушевинама.






Храм Преображења  Господњег у селу Сијарина













Храм светог великомученика Пантелејмона у селу Газдаре

     Храм је подигнут 1904. године  на  старијим темељима који, према археолозима потичу из друге половине XV века. Археолози су приликом ископавања у периоду од 2002. до 2004. године око храма пронашли десетак гробова, чија старост датира између XII и XIV века.