Седиште парохија:
Адреса: - 16000 Лесковац, ул. Пана Ђукића бр. 72
Старешина храма: - јереј Саша Димитријевић
Тел.-факс: - 016/246902
Е-пошта: -
Сајт: -
Прва парохија
Парох: -јереј Марјан Ристић
моб.: - 063/7616975
Е-пошта: -
Биографија:
Јереј Маријан Ристић рођен је 2. марта 1985. године у Лесковцу од оца Гроздана и мајке Вукице. Основну школу завршио је у Вучју, након чега уписује Богословију светих Кирила и Методија у Нишу. По завршеној Богословији уписује Православни богословски факултет у Београду. 13. новембра 2011. године ступа у брак са Сањом Радоњић са којом има сина Матеја. Рукоположен је у ђаконски чин 3. фебруара 2012. године у храму светих Архангела у Нишу, руком Његовог Преосвештенства епископа нишког Јована. У презвитерски чин рукоположен је 5. фебруара 2012. године у храму светог Пантелејмона у Нишу и постављен за пароха у Косаничкој Рачи. Благословом Његовог Преосвештенства епископа нишког Јована, 27. јуна 2014. године премештен је на прву рударску парохију.
Парохију сачињавају:
Рударе, Велико Трњане, Шаиновац, Доња Јајина, Горња Јајина и Пресечина.
Друга парохија
Парох: -јереј Саша Димитријевић
моб.: - 064/ 325-36-22
Е-пошта: -
Биографија:
Јереј Саша Димитријевић рођен је 26. августа 1971. године у Лесковцу од оца Предрага и мајке Душанке. Основну школу завршио је у селу Манојловце, након чега уписује Богословију светих Кирила и Методија у Призрену. 8. септембра 1997. године ступа у брак са Златом Љубеновић са којом има сина Милоша. Рукоположен је у ђаконски чин 24. августа 1997. године у Саборном храму у Нишу, руком Његовог Преосвештенства епископа нишког Иринеја. У презвитерски чин рукоположен је 28. августа 1997. године у храму Вазнесења Господњег у Медвеђи и постављен за пароха у селу Велики Крчимир. Благословом Његовог Преосвештенства епископа нишког Јована, премештен је на другу рударску парохију.
Парохију сачињавају:
Жижавица, Доњи Буниброд, Горњи Буниброд, Доњи Губеревац и Горњи Губеревац.
Трећа парохија
Парох: - Парохија је тренутно упражњена, а опслужују је пароси бунушки, чукљенички и рударски.
моб.: -
Е-пошта: -
Биографија:садасд
Парохију сачињавају:
Шишинце, Паликућа, Кукуловце, Славујевци и Дрводеља и Игриште
Храмови при овим парохијама:
Храм свете Великомученице Параскеве у Рудару
Данашњи изглед Црква је добила 1799. године, када је обновљен. Храм су обновили виђенији и имућнији грађани Лесковца и околине. Првобитни храм највероватније је подигнут у време визнатијског цара Јустинијана у VI веку, када је подигнута и Јустинијана Прима. Храм је разорен најездама Словена у VI и VII веку. Храм је највероватније своју прву обнову доживео у време Немањића. У средњем веку, овде се највероватније налазио манастир. Манастир је био духовни центар хришћанског живља Лесковца и околине у време турске власти. Овај манастир су у време турског ропства изузетно поштовали нишки митрополити фанариоти, који су га често посећивали. У храму су богослужења до краја XIX века обављана богослужења на два језика- грчком и словенском. Храм је делимично страдао 1814. године, али је убрзо обновљен. Тада су и постављене камене плоче на поду. Путописац Феликс Каниц, обилазећи ове крајеве, описује храм „белих зидова, некадашњи манастир, као место окупљања и омиљено излетиште лесковчана.“ Каниц вели и да је Црква је била и средиште парохије којој припада четрнаест села и има два свештеника. Сондажним истраживањима фрескописа откривено је да живопис у храму има неколико слојева. Први највероватније потиче из немањићког периода, али је трајно уништен и није га могуће видети. Последњи пут храм је осликан 1815. године. Након Првог светског рата, на ове фреске је намазан слој малтера са намером да се фреске заштите и сачувају, али је то урађено нестручно.
Дотрајали иконостас је промењен почетком ХХ века, а иконе је насликао уметник Ђорђе Зографски у периоду од 1906. до 1909. године. Поред храма налази се конак, подигнут око 1815. године и представља репрезентативно дело балканске архитектуре. Тренутно је у фази обнове.
Храм светих врачева Козме и Дамјана у селу Шишинце
Храм је освећен 2002. године.