Седиште парохија:

Адреса: -Адреса парохија: 18300 Пирот; ул. Кирила и Методија бр. 3. 010/31744
Старешина храма: - јереј Миљан Панић
Тел.-факс: - 010/31744
Е-пошта: - Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. 
Сајт:

Прва парохија

Glisha
Парох:
-јереј Јован Глишовић
моб.:
- 065/64-92-486
Е-пошта: -

Биографија:
     Свештеник Јован Глишовић, рођен је у Грачацу (Хрватска). Основну школу завршио је у селу Темска код Пирота, а потом и богословију светих Кирила и Методија у Призрену. Уписао је Богословски факултет СПЦ у Београду. На одслужење војног рока одлази 1988.године.

По завршеном војном року ступа у брак са Данијелом са којом има двоје деце. Рукоположен је у ђаконски чин у Темској и постављен је за пиротског ђакона, благословом епископа нишког господина Иринеја. Као ђакон службовао је и као службеник Црквеног суда и епархијски ђакон у Нишу до 1997. године. Крајем 1997. године рукоположен је за свештеника и постављен за пароха прве пиротске парохије.

Парохију сачињавају:

Део Пирота

Друга парохија

Dejan Saric

Парох: -јереј Дејан Шарић
моб.:
- 066/514-24-19
Е-пошта: -Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.
Биографија:
     Јереј Дејан Шарић рођен је 23. маја 1978. године у Босанској Градишци. Основну школу завршио је у Београду, након чега уписује Богословију светог Петра на Цетињу, а Православни богословски факултет т у Београду. У ђаконски и презвитерски чин рукоположен је у Нишу 2013. године. Службује на Другој парохији при храму Рождества Христовог у Пироту.

Парохију сачињавају:

Део Пирота

Трећа парохија

Miljan Panic

Парох: -јереј Миљан Панић
моб.:
- 064/283-88-65
Е-пошта: -Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.

Биографија:
Јереј Миљан Панић рођен је 04. октобра 1973. године у Пироту, од оца Камена и мајке Снежане Панић. Основну и средњу школу завршио је у Пироту. Дипломирао је на Богословском факултету СПЦ 2004. године. Као катихета  радио је у пиротским основним и средњим школама од 2002. до 2012. године. Рукоположен је најпре у чин ђакона, а затим и свештеника исте године и постављен за пароха изворског у пиротском намесништву. На парохији изворској проводи кратко време и благословом Његово Преосвештенства епископа нишког господина Јована бива постављен за старешину и петог пиротског пароха при храму Рождества Христовог у Пироту.

Парохију сачињавају:

Део Пирота

Парохијски храм:

Stara Crkva u Pirotu
Храм Христовог Рођења у Пироту
     Храм Рождества Христовог у Пироту грађен је од 29. јула до 21. децембра 1834. године, када је освећен од стране владике нишавског Јеронима. Градитељ Цркве био је тада познати мајстор Андреја из Велеса који је градио и Цркве у Нишу, Скопљу, Врању, Смедереву и Мостару. Црква је изграђена захваљујући прилозима богатијих мештана. Ово је, без сумње, редак храм у овом делу Балкана, у који се улази након силажења низ неколико степеника. Разлог овакве градње је био у томе што Црква није смела бити виша од турских џамија. Да би се испоштовала оваква одлука султана као и правило да унутрашњост храма има дужину од 22, ширину од 13, и висину 10 метара, темеље и саму Цркву требало је укопату у земљу.
Црква Рождества Христовог у Пироту има ферман који је издат из царског Дивана у Цариграду, у време султана Абдул Меџида ибн Махмуда којим се одобрава градња Цркве.
     Иза олтара Цркве постоји гробница где је 1853. године сахрањен митрополит Нектарије у седећем положају по тадашњим обичајима.
У кругу дворишта старе Цркве налазила се зграда Митрополије. Ова зграда је од 1868. до 1869. године била седиште Српске школе која је успешно одолевала покушајима да се у Пироту заведе бугарски језик.
Почетком ХХ века изграђена је нова звонара од чврстог материјала, које је реконструисана 2000. године.

PrisijanХрам светог великомученика Георгија у селу Присијан

     Данашња Црква изграђена је на темељима старе и руиниране цркве 1934. године. Непосредно након Другог светског рата Црква је пропала. На напуштање и неодржавање Цркве делимично је утицао почетак расељавања села, али и однос послератне власти према Православној Цркви. Од чврсто саграђене Цркве остали су само зидови са кровом без прозора и врата.
Црква је поново реновирана 1997. године. Спољна страна је обложена фасадним циглама, постављени су прозори и врата. Храм је празан, са иконостасом без икона. Црква може да буде у функцији, али на жалост село Присјан има тридесетак, махом старијих становника.






VojengovacХрам светих Апостола Петра и Павла у селу Војенговац
     Црква у Војнеговцу налази се испред села, у месту званом Раковица. То је омалена црквица подигнута крајем XIX века. Црква је обновљена на иницијативу мештана 1999. године.