Седиште парохије:
Адреса: - 18252 Мерошина, ул Добричка бр. 10
Тел.-факс: - 018/892215
Е-пошта: -
Парох
Парох: - протојереј Славољуб Петровић
Е-пошта: -
Биографија:
Протојереј Славољуб Петровић рођен је 15. јуна 1959. године у селу Крушју, од оца Младена и мајке Милице као пето дете. Основну школу завршио у суседном Гредетину а Богословију светог Арсенија у Сремским Карловцима 1978. године. Војску служио у Прилепу у Македонији. 02. новембра 1980. године венчава се са Славицом Михајловић из Росице код Рибарске Бање, а 14. јануара 1981. године у Саборном храму у Нишу руком Његовог Преосвештенства епископа нишког господина Иринеја бива рукоположен у чин ђакона и постављен за помоћног службеника ЕУО-ра у Нишу.
На Митровдан исте 1981. године рукоположен је у чин свештеника у Саборном храму у Нишу и постављен за привременог пароха витковачке парохије. Одликован је правом ношења црвеног појаса у Витковцу 30. септембра 1999. године, приликом освећења конака код Цркве светог Нестора. Премештен је на житковачку парохију где остаје до 31. јануара 2014. године. Пртојерејским чином одликован је 05. јуна 2011. године приликом освећења цркве светог Архангела Гаврила у Житковцу.
01. фебруара 2014. године по потреби службе је премештен на биљешку, сада мерошинску парохију где и данас службује.
Парохија
Парохију сачињавају села:
Брет, Мерошина, Баличевац, Лепаја, Рожина, Облачина и Биљег.
Распоред богослужења:
Света Литургија недељом и празником од 8 сати при храму светог Романа Ђунишког у Мерошини.
Храмови при овој парохији:
Храм светог Николаја у Биљегу
Простор Биљега био је насељен још у античко време, а село је постојало и у Средњем веку. Из тог периода је ранија биљешка властелинска црква светог Николе, која је, како се верује, остала и кад су друге властелинске Цркве у Добричу порушене или спаљене на почетку владавине Турака. Њу су, према једној верзији, спалили српски устаници 1806. године, а по другој, спалили су је Турци у повлачењу у првом српско-турском рату 1876. године. У то време служила је турској војсци као магацин за жито. Има, међутим, и тврдњи да је Црква изграђена 1872. године на старим развалинама, па спаљена 1876. године. По ослобођењу од Турака је обновљена. По предању, под Биљешком чуком ноћу је „шетала“ нека ватра, и после петнаестак дана зауставила се на једном месту. То је људима био знак да на том месту треба да саграде Цркву, што су и учинили, а 1900. године осветио је тадашњи епископ нишки господин Никанор. Црква је заједничка за Биљег и Облачину, а и гробље им је заједничко. Овој цркви је хитно потребна темељна адаптација.
Пред крсну Славу 2014. године уређењем Цркве у старом ормару пронађени су свети Сасуди непознатог порекла и вредности који су већ давно избачени из употребе. Уз мало залагања у чишћењу и полирању добијени су свети Сасуди који и даље могу да служе својој намени, а на чијим жиговима појединачно се јасно види утиснута година израде 1879. што и потврђује податак о предању градње ове веома старе и вредне светиње.
Храм светог Георгија у Рожини
У Средњем веку је постојало неко насеље, о чему сведоче гробови случајно откопани на месту Гробљиште. Они су били покривени већим каменим плочама. На Гробљишту је, такође, откопано и неко старо црквиште, а Црква је била сазидана од камена. На старом црквишту подигнута је 1936. године данашња црква светог великомученика Георгија и освештана од стране тадашњег епископа нишког господина Јована.
Осамдесетих година је дограђена припрата храма са звоником и освећена руком садашњег Патријарха господина Иринеја.
Храм свете Петке у Бресту
На месту где се гради Црква свете Петке постоје остаци неког старијег храма, чији је под око метар ниже у односу на околно земљиште. Зидови тог старог храма грађени су од античке опеке сувозидом. Ова богомоља није велике старости, и само је искоришћен за градњу материјал којег је у околини било у изобиљу. Године 2011. је унутрашњост те старије Цркве очишћена и под бетониран, када је почела изградња Цркве свете Петке. Верници је посећују и пале свеће. Постоји идеја да се овај стари објекат заштити надстрешницом.
Изградња Цркве Свете Петке започета је 2011. и 2013. била је озидана и завршене су куполе. Приликом рашчишћавања терена за нови храм пронађен је метални крст, а недалеко од Цркве откопан је један споменик у облику обеликса, поломљен на три дела. Споменик је био подигнут жртвама бугарског терора из Бреста у Првом светском рату. Мештани предпостављају да су споменик у Другом светском рату поломили и закопали га бугарски фашисти, како би прикрили злочин својих сународника, начињен нешто више од две деценије раније.