donjavrezinaХрам Успења Пресвете Богородице Доњој Врежини

Црква у Доњој Врежини посвећена је Успењу Пресвете Богородице који се празнује 28/15 августа. Храм је подигнут на темељима древне богомоље који су на чудесан начин откривени 1907. године, када се једном мештанину села Доња Врежина открило у сну место где су касније и пронађени Икона Пресвете Богородице, дрвени Крст, кандило и темељи древне светиње Храма из претходних векова. У бурна времена великих ратних страдања и искушења нашег народа изградња Храма је трајала од 1907. до 1926. године када је Црква и освећена на Малу Госпојину 1926. године. Цркву је осветио тадашњи нишки владика свети Доситеј Васић. Од 2003. године отпочета је велика материјална и духовна обнова ове светиње тако да данас она претставља духовни центар овог дела града, где се народ кроз богослужење духовно изграђује и узраста у висину раста мере Христове.