Donje StopanjeХрам Светог Николаја у Доњем Стопању

Историјски подаци и писани документи о изградњи храма Светог оца Николаја не постоје. Једнини извор из кога се може нешто сазнати о историји храма јесте летопис Цркве доњестопањске. Према подацима из летописа првобитни храм је био веома мали. Његова површина била је 46 квадратних метара. Када се повећао број верника, храм је увећан за две трећине и то дограђивањем са западне и јужне стране. Данашње димензије храма су 14, 50м х 9, 60м. Храм је једнобродна грађевина и био је сазидан од камена.Данашњи изглед храм је добио 1925. године када је извршена реконструкција и храм је озидан опеком. На јужној страни храма, поред улазних врата стоји натпис на мермернј плочи следеће садржине: За време Александра Карађорђевића, Патријарха српског Г. Димитрија, Епископа Нишког Доситеја, попа Јанићија Живковића, тутора Лазара Михајловића обнови се храм Св. Оца Николаја. Свештеници који су службовали у овом храму били су: Христодор С. Тасић + 1915. године, Јанићије Живковић + 1915- 1941. године, Цветан Ст. Нецић + 1941- 1971. године, Слободан Р. Митић + 1971- 1988. године и Сретен Пешић садашњи парох од 1989. године.

Donje stopanje2Храм Успења Пресвете Богородице у Доњем Стопању

Због дотрајалости и оронулости храма светог Николаја, црквена општина доњестопањска је донела одлуку да се изгради нови храм који ће бити посвећен Успењу Пресвете Богородице. После добијања благослова Његовог Преосвештенства Епископа нишког господина Иринеја и дозволе за градњу од стране Општинске управе за урбанизам Лесковац, започета је изградња храма. Пројектант храма је Живко Миленковић из Крушевца. Храм је пројектован у византијском стилу са пет купола. Димензије храма су 17, 49м х 12, 37м. 12. јуна 2005. године Његово Преосвештенство епископ нишки господин Иринеј извршио је освећење темеља новог храма.