krstenje     Христово Крштење на Јордану је весник је Његове крсне смрти. На Господа је „сишла умна голубица у време Крштења, да би показала да је Он Тај Који крстом спасава верујуће”(свети Кирило Јерусалимски).
     Исус Христос се, пише свети Игнати је Богоносац, „родио и крстио, како би страдањем очистио воду.”
     Света Тајна Крштења је литургијски чин трократног погружења у воду, којим се човек преизмењује у „нову твар“, добија на дар опроштај грехова и присаједињује се новоме животу у Христу.
     Света Тајна Миропомазања, којом се човек „производи“ у хришћанина. Он прима дар Духа Светога, који га чини живим (удом) чланом Цркве која је „изабрани род, царско свештенство, свети народ“ (1. Петр. 2,9) . Тим даром човек се уводи у живот Духа Светога и производи у г рађанина Царства Божијега.