DuhovskeLitijeKumarevoВреме је Литија. Духовдан, Духовски Понедељак, Духовски Уторак и Петак. Сваког од ових дана је Литија у неком селу Кумаревске Црквене општине. Навалин, Богојевце, Кумарево, Јелашница... Понегде је после двадесет година обновљен овај диван обичај где људи подражавајући анђеле опходе око Цркве, Крста и Записа, пролазе кроз улице и њиве окруживши село, а свештеник благосиља народ, домове и поља, молећи се за напредак мештана и „за благо поднебље, изобиље плодова земаљских и времена мирна“. Понекад је, до записа доћи потребно попети се високо уз брдо, проћи кроз шуму или прегазити реку. Деца су као и увек највернија, она носе иконе а младићи крстове и барјаке, опомињући старије и симболишући то да ће они некада бити носиоци друштва, надамо се, блискијег Богу. Они певају песму: „Ми идемо преко поља, Господе помилуј“. Сутрадан по литији ће се народ опет окупити код Крста где ће се обавити резање колача, избор новог домаћина и чин јелоосвећења. Неретко се овај дан завршава богатијим ручком уз песму и свирку. Ове године Литија се продужила све до Мораве и деонице ауто пута где су честе саобраћајне несреће, не би ли Господ осветио место и благословио и сачувао не само домаће, него и све оне који пролазе овим путем ма које вере и нације били.