У недељу, 16. октобра 2022. године, Његово Преосвештенство Епископ нишки г. Арсеније началствовао је свештеним евхаристијским сабрањем у храму Светог Василија Острошког у нишком насељу Дуваниште. Овом Светом Архијерејском Литургијом започет је редовни богослужбени живот у овом велелепном, али још увек недовршеном храму, посвећеном једном од највећих изданака нашег рода.

Подсетимо, мештани овог насеља још увек добро памте мај 1999. године, када је  Дуваниште, као и цео Ниш, било подвргнуто стравичном бомбардовању из ваздуха, но, упркос томе, није било жртава. Зато овај храм и представља манифестацију благодарности свих Нишлија Светитељу који не оставља свој народ, већ га увек штити и чува, предстојећи за нас пред Престолом Творца.

Преосвећеном Епископу саслуживали су архимандрит Серафим Мишић, игуман манастира Успења Пресвете Богородице у Сукову, протојереј-ставрофор Бранислав Цинцаревић, старешина нишког Саборног храма, протојереј-ставрофор Драги Вешковац, секретар Преосвећеног Епископа крушевачког г. Давида, протосинђел Мардарије Ковачевић, игуман манастира Светог Јована Богослова у Поганову, протојереј Миодраг Павловић, Архијерејски намесник први нишки, протојереј Зоран Филиповић, старешина нишког храма Светог Оца Николаја, протојереј Светислав Петровић, старешина храма Светог Апостола Луке у Нишу, протојереј Небојша Вујић, старешина храма Светог Великомученика Пантелејмона у Нишу, протојереј Иван Цветковић, старешина нишког храма Свете Петке, протојереј Ненад Радосављевић, клирик Епархије крушевачке, протојереј Дејан Арсић, секретар ЕУО Епархије нишке, јереј Љубиша Костић, професор нишке Богословије, јереј Владе Капларевић, службеник Епархије нишке, јереј Марко Милетић, парох при храму Светог Оца Николаја, протођакон Ђорђе Филиповић и протођакон Стеван Кричка.

На самом почетку, Преосвећени Владика је извршио чин малог освећења храма, по чему је у наставку одслужена и Света Евхаристија. Торжеству и значају ове службе допринело је присуство великог броја верног народа, чије мноштво је преиспунило храм и храмовну порту.

Међу присутнима били су и градоначелница Ниша Драгана Сотировски, генерал-потпуковник Милосав Симовић, командант Копнене војске Србије, председници нишких градских општина, директор нишког Клиничког центра, начелник Полицијске управе у Нишу, као и многи други. Ово васколико сабрање показује да изградња ове светиње, која ће бити на понос читавој Епархији нишкој, не представља само жељу свештенства и народа, већ и свих институција на свим нивоима, представљајући тако прави пример јединства до кога доводи љубав према Господу Богу и Светима Његовим.

У прилогу можете послушати надахнуту беседу Његовог Преосвештенсва Епископа нишког г. Арсенија: