duvanisteВелики светитељ рода нашега свети чудотворац Василије Острошки, прослављен је светом Литургијом у свим храмовима наше Богомспасаване Епархије. Посебан догађај за наш град јесте свечана Литија у част покровитеља нишког насеља Дуваниште светог Василија.
Грађанима Ниша, неизбрисива слика о чудотворној заштити, страдалне 1999. године, битише у памћењу.
12. маја, а на дан молитвене прославе дивнога и чудесног оца Василија, године тешке патње нашег народа, град Ниш је засут касетним бомбама, насеље Дуваниште, оближња игралишта, школе, паркови, стамбене зграде, све где живи народ српске, али неиспитљива милост Божија и тада се пројавила, молитвеном заштитом светог Василија, тога дана у граду Нишу није било ни једне жртве. Литија је организована трудом братства храма светог Василија Острошког у изградњи, и управе Општине Медијана, а све благословом Преосвештеног Епископа нишког Господина Јована.