Седиште парохија:
Адреса: -Учитељ Јосифа 21, 16000 Лесковац
Старешина храма: - протонамесник Владан Ранђеловић
Тел.-факс: - 016/294711
Е-пошта: -
Сајт: -
Прва парохија
Парох: -протонамесник Марко Адамовић
моб.: - 062/411-654
Е-пошта: -
Биографија:
Протонамесник Марко Адамовић рођен је 14. децембра 1982. године у Лесковцу од оца Војислава и мајке Славице. Основну школу завршио је у Власотинцу, након чега уписује Богословију светог Петра на Цетињу. По завршеној Богословији завршава Богословски институт у Београду.
11. фебруара 2006. године ступа у брак са Сузаном Ђурашиновић са којом има двоје деце. Рукоположен је у ђаконски чин 5. марта 2006. године у храму светих Архангела у Нишу, а у презвитерски чин 12. марта исте године у храму светог Николаја у Нишу, руком Његовом Преосвештенства епископа нишког господина Иринеја. Постављен је за пароха кочанког. Благословом епископа нишког господина Јована 24. фебруара 2012. године бива премештен на једанаесту лесковачку парохију, а 26. јануара 2013. на прву лесковачку парохију. 24. фебруара 2012. године одликован је протонамесничким чином. Обавља и дужност првог архијерејског намесника лесковачког.
Парохију сачињавају:
Део Лесковца
Друга парохија
Парох: -протонамесник Владан Ранђеловић
моб.: - 062/469-057
Е-пошта: -
Биографија:садасд
Протонамесник Владан Ранђеловић рођен је 25. фебруара 1980. године у Крушевцу од оца Жарка и мајке Душанке. Основну школу завршио је у Крушевцу, након чега уписује Богословију светих Кирила и Методија у Призрену. 29. маја 2005. године ступа у брак са Сањом Тасић са којом има двоје деце. Рукоположен је у ђаконски чин 10. јула 2005. године у манастиру Покрова Пресвете Богородице у Ђунису, руком Његовог Преосвештенства епископа нишког Иринеја. У презвитерски чин рукоположен је 13. јула 2005. године у манастиру Мрзеница и постављен за пароха у Вучју.
Благословом Његовог Преосвештенства епископа нишког Јована, премештен је 10. октобра 2013. године за другог лесковачког пароха. 12. октобра 2008. године одликован је правом ношења црвеног појаса, а 10. октобра 2013. године протонамесничким чином. Тренутно обавља дужност старешине Саборног храма у Лесковцу.
Парохију сачињавају:
Део Лесковца
Трећа парохија
Парох: - јереј Ђорђе Љубинковић
моб.: - 064 430 93 96
Е-пошта: -
Биографија:
Јереј Ђорђе Љубинковић рођен је 22. јула 1988. године у Лозници од оца Зорана и мајке Бранке. Основну школу завршио је у селу Зајачи код Лознице, након чега уписује Богословију светог Саве у Београду. По завршеној Богословији уписује Богословски факултет светог Василија Острошког у Србињу. 26. маја 2014. године ступа у брак са Јеленом Ружић са којом има кћерку Анастасију. Рукоположен је у ђаконски чин 1. децембра 2014. године у храму светих Константина и Јелене у Нишу, руком Његовог Преосвештенства епископа нишког Јована. У презвитерски чин рукоположен је 4. децембра 2014. године у Саборном храму у Нишу и постављен за пароха трећег лесковачког.
Парохију сачињавају:
Део Лесковца
Четврта парохија
Парох: - опслужује братство храма
моб.: -
Е-пошта: -
Биографија:са
Парохију сачињавају:
Део Лесковца
Пета парохија
Парох: -протонамесник Дејан Станковић
моб.: - 064/ 178-75-76
Е-пошта: -
Биографија:
Протонамесник Дејан Станковић рођен је 1. септембра 1983. године у Нишу од оца Часлава и мајке Весне. Основну школу завршио је у селу Грејач код Алексинца, након чега уписује Богословију светих Кирила и Методија у Нишу. По завршеној Богословији уписује Православни богословски факултет у Београду. 10. августа 2008. године ступа у брак са Мајом Петровић са којом има двоје деце. Рукоположен је у ђаконски чин 27. децембра 2009. године у храму Рођења Пресвете Богородице у Лесковцу, руком Његовог Преосвештенства епископа нишког Иринеја. У презвитерски чин рукоположен је 7. марта 2010. године у храму Рођења Пресвете Богородице у Лесковцу и постављен за пароха петог лесковачког. 16. октобра 2013. године одликован је протонамесничким чином. Тренутно обавља дужност другог архијерејског намесника Лесковачког.
Парохију сачињавају:
Део Лесковца
Шеста парохија
Парох: -јереј Мирослав Јовановић
моб.: - 064/163-36-27
Е-пошта: -
Биографија:
Парохију сачињавају:
Део Лесковца
Храмови при овим парохијама:
Саборни храм Свете Тројице у Лесковцу
Због велике економске кризе, настале након Првог светског рата, изградња храма је стала 1925. године. До тада били су подигнути зидови храма, стубови, кубе и кров. Продајом гробних места код храма светог Илије у Лесковцу, прикупљена су средства за наставак изградње, који је започео 1926. године. 1927. године, одбор за изгрању храма био је приморан да прода обвезнице ратне одштете и обвезнице државног зајма. Од тог новца подигнути су крстови, постављена столарија на храму, а делимично и урађена фасада. Ови радови су, по ко зна који пут, поново исцрпели сва средства. Исте године, појавила се породица преминулог Петра К. Илића, текстилог фабриканта из Лесковца, која је храму даривала 250 000 динара, под условом да се Петар Илић сахрани у старој Цркви. Понуда је прихваћена и радови су настављени. У крипти храма налазе се гробови највећих приложника Јелене и Петра Илића, Ђорђа Цекића Лешњака, кога су убили Бугари у Првом светском рату. У Саборној Цркви се налази и спомен плоча са именима свештеника које су побили Бугари у Првом светском рату. 17. јануара 1928. године, одбор за изградњу храма је одлучио да нова Црква буде посвећена Светој Тројици. Исте године почињу радови у унутрашњости храма. Храм је живописан руком познатог руског уметника Андреја Биценка.
Живописање храма коштало је 71 000 динара, а целокупан износ даривала је Јелена Илић. 1929. године комплетно су завршени стубови, као и иконостас који је израђен у Далмацији, а израдио га је Антон Франк у рељефу од мермера. Направљена су и два мала параклиса на северној и јужној галерији и иконе на иконостасу. 1930. године столар из Лесковца Војислав Стојановић урадио је 38 стасидија. 1931. године, одбор је приморан да узме зајам од лесковачке Централне банке. 31. августа 1931. године Комисија за пријем зграда издала је решење о исправности и употребљивости нове Цркве. У недељу 20. септембра 1931. године, уочи празника Рођења Пресвете Богородице, Црква је освећена, руком Његове Светости патријарха српског господина Варнаве Росића, уз саслужење епископа нишког господина Доситеја Васића. Освећењу храма пристуствовао је и краљ Александар Карађорђевић са пратњом. Храм у много чему подсећа на Цркву манастира Грачаница. Она представља спој моравске декоративности, метохијске елевације са пет кубета и присутних рашких елемената у пластици и облику портала. Летопис лесковачке Цркве написао је прота Тодор Стојменовић. Црквени конак је подигнут и освећен 1937. године. На Цркви су 2000. године извршени конзерваторско- рестаураторски радови. Ограда око храма подигнута је 1940. године.
Храм Рођења Пресвете Богородице у Лесковцу
Храм Успења Пресвете Богородице у Лесковцу постојао је пре 1453. године. Тада се помиње један Требник ове Цркве „рукописан 1453. године, руком јеромонаха Никанора.“ Не зна се када је овај храм разрушен. Почеком XIX века лесковчани су добили од Порте из Цариграда ферман којим се одобрава изградња Цркве. Међутим, изградњу храма спречавали су Турци који су живели у Лесковцу. Постоје две легенде о томе како су хришћани из Лесковца успели да убеде власт да им допусти зидање храма. Према првој, власти су рекле да Црква не може да буде већа од бивоље коже, па су домишљати лесковчани исекли кожу на каишеве и тако оивичили простор на коме ће се касније изградити Црква. Према другој, коју је записао Милан Ђ. Милићевић, хришћани су обманули Турке, рекавши им да зидају кућу за свештеника.
На Цркви се истицао оџак, па су Турци због тога поверовали у ову причу. Због тог оџака, Црква је остала у историји позната као Црква „Оџаклија.“ Лесковачке чорбаџије, међу којима се истиче кнез Марко, даривали су Турцима најразличитије поклоне, да би допустили изградњу Цркве. Изградња храма је започета 1803. године, али је убрзо прекинута због почетка Првог српског устанка. Црква је највероватније страдала 1807. године, а поново је порушена 1821. године, након мученичке кончине митрополита нишког Мелетија. На порталу изнад улазних врата храма записано је: „У славу Свете и Једнобитне Тројице: Оца и Сина и Светога Духа, ова Црква, храм Рођења Пресвете Богородице обнови се по наредби и благослову архиепископа и митрополита Светонишког господина Григорија, а прилозима православних хришћана, ктитора и приложника чувеног града овог Лесковца, а настојањем и трудом и бригом Стојана Николајевића и Хаџи Косте Хаџи Стојановића. Протомајстори беху Савко Милановић, Здравко Николајевић и завршено беше обнављање године 1839. месеца јуна.“
1841. године у време Милојеве и Срндакове буне, великим издацима хришћанских првака, Црква није страдала. Лесковчани су успели да је спасу откупом од 50 000 турских гроша, 3 топа разног платна и најбољег сукна за одела и 8 топова платна за шалваре. До ослобођења Лесковца 1877. године, поред Цркве налазиле су се и три школе: једна из 1854. године, једна подигнута 1870. године и трећа из 1872. године.
Храм светог Пророка Илије у Лесковцу